Astăzi, tot mai mulți copii și adolescenți își întorc privirea spre filele, unde, sub diferite forme, își aștern gândurile, sentimentele, în anumite încercări artistice, mai mult sau mai puțin reușite. Tinerii se îndreaptă spre creație ca spre un câmp fertil, în care ideile lor să prindă rădăcini, să dea roade, să încânte. În egală măsură, elevii caută informații din diferite domenii, se documentează, sunt atrași de joc, unde descoperă o lume imaginară, prin intermediul căreia ajung să se dezvolte, să își descopere abilitățile.   Ne-am gândit să îi sprijinim cu sfaturi, informații, exemple de activități desfășurate în școala noastră, propuneri, de aceea prezenta revistă se constituie într-un ghid, ce înglobează diferite noțiuni, care să le folosească, să le facă o idee asupra caracteristicilor creațiilor proprii, a hainei estetice, ce trebuie să îmbrace imaginile lor artistice. Sperăm ca demersul nostru să fie util si le dorim succes celor, care vor dori să ne facă cunoscute materialele lor, celor, care se îndreaptă spre artă, spre știință, fie că sunt creatori, critici sau simpli citiitori.  

Revista școlii – GENERAȚIA Z